Zaufaj profesjonalistom

zakup samochodu

Historia przez internet

Pierwszym odwiedzonym przez potencjalnego kupującego powinna być historiapojazdu.gov. Jest to państwowa strona, na której może nie znajdziemy ogromnej ilości informacji o samochodzie, jednak jest ona całkowicie darmowa. Zawiera ona daty przeglądów i zapisany przy nich przebieg auta. Ma jednak poważną wadę - dane są przechowywane dopiero od kilku lat, poza tym będzie przydatna tylko w przypadku aut, które przechodziły przeglądy w kraju. Na jej korzyść przemawia jednak mała ilość informacji, która jest niezbędna do uzyskania podstawowych informacji: wystarczy numer rejestracyjny, VIN oraz data pierwszej rejestracji. Jeżeli zależy nam na dokładniejszych informacjach, to na rynku istnieją firmy posiadające dostęp do głównej bazy serwisowej niektórych marek samochodu, np. BMW, Mercedes czy grupa VAG. Taki raport to coś w rodzaju elektronicznej książki serwisowej i zawiera informacje o każdej wizycie w ASO, jednak nie jest on darmowy.

Eksperci do wynajęcia

Wypis z wewnętrznego systemu to dobre źródło informacji, jednak tylko w przypadku samochodów serwisowanych w autoryzowanych stacjach obsługi. Poza tym same serwisowanie to nie wszystko - dużo mówią o tym, jak właściciel dbał o auto, jednak regularny serwis nie musi świadczyć o aktualnej kondycji samochodu. Niezawodnym sposobem są wciąż oględziny fachowca, który sprawdzi auto pod kątem wielu usterek. Co, jeżeli nikogo takiego nie znamy? Nic straconego. Na rynku rosnącą popularnością cieszą się firmy, które zatrudniają ekspertów, którzy po uiszczeniu opłaty skontrolują samochód: dokładnie obejrzą każdy element karoserii, sprawdzą auto pod kątem wycieków, obejrzą jego spód i potwierdzą sprawność wszystkich układów podczas jazdy próbnej. Potem sporządzą raport, wzbogacony o dokładną dokumentację zdjęciową i własny komentarz. To korzystne rozwiązanie, szczególnie, jeżeli auto znajduje się na drugim końcu Polski. Takie firmy jak np. Autotes to działają na terenie całego kraju i żadna lokalizacja nie stanowi dla nich problemu a w przypadku stanu auta odmiennego względem ogłoszenia, potencjalny kupujący nie będzie musiał jechać na darmo.

Wizyta w serwisie

To najstarsza i wciąż najbardziej popularna opcja, czyli wizyta u mechanika. Wiele osób woli to, od papierowego raportu. Poza tym przy okazji wizyty w warsztacie kupujący ma okazję osobiście być świadkiem oględzin, porozmawiać z mechanikiem, który je przeprowadzał. Większość zakładów ma gotowe cenniki tak zwanego „przeglądu przedsprzedażowego”, które zawierają dokładny opis czynności, które zostaną przeprowadzone za wskazaną kwotę.