Sprawdzony sposób to najlepszy sposób

Element zaskoczenia

W dobie zabezpieczeń elektronicznych takich jak lokalizatory GPS czy skomplikowane elektroniczne alarmy, mechaniczne metody zabezpieczania pojazdów powoli znikają z pamięci zarówno kierowców, jak i złodziei. Potęguje to fakt, że takie sposoby walki ze złodziejami często kojarzą się kierowcom z komicznymi blokadami kierownicy stosowanych w czasach PRLu w każdym maluchu i dużym Fiacie czy odstraszającymi naklejkami informującymi o rzekomo zamontowanym alarmie. W tej kwestii producenci wykonali spory postęp a ich blokady często okazują się jedynymi skutecznymi metodami uchronienia auta przed kradzieżą. Złodziej planujący ukraść nowe auto jest nastawiony na sforsowanie zabezpieczeń elektronicznych takich jak alarm czy immobiliser - na pewno będzie mocno zaskoczony blokadą skrzyni biegów czy kolumny kierowniczej.

Jak to się robi?

Takie zabezpieczenia nie mają nic wspólnego z tymi znanymi z półek starych sklepów z akcesoriami samochodowymi. Blokady na skrzynie biegów są montowane w tunelu środkowym przez profesjonalne firmy, w możliwie najmniej inwazyjny sposób. Taka blokada skutecznie uniemożliwia zmianę biegu - firma Niedźwiedź-Lock twierdzi, że ich blokada chroni przed kradzieżą auta w 99% przypadków. Ponadto jest ona bardzo dyskretna, nie rzuca się w oczy. Klucz wykorzystywany do jej odblokowania jest wykonany w taki sposób, że nie pozwala na zwolnienie blokady za pomocą wytrychu. Niemniej skutecznym zabezpieczeniem pojazdu jest blokada kolumny kierowniczej. Specjalizująca się w w jej wyrobie firma ZEDER gwarantuje, że jeszcze nikomu nie udało się ukraść auta wyposażonego w jej produkt. Jest to dość wiarygodna informacja - system ZEDER jest zaprojektowany w taki sposób, że jego demontaż zajmuje profesjonalnym serwisantom ponad dwie godziny, a uzbrojone zabezpieczenie blokuje cały układ kierowniczy. W praktyce oznacza to, że tak zabezpieczone auto można odholować tylko na lawecie - czyli robiąc przy tym bardzo wiele zamieszania, przez co jest to sposób bardzo rzadko wykorzystywany przez złodziei.

Lepsze analogi

To nie jedyne zalety mechanicznych zabezpieczeń pojazdów. Przede wszystkim można je zamontować do praktycznie każdego typu pojazdu, w dowolnym wieku, co wcale nie jest oczywiste w przypadku elektronicznych zabezpieczeń, np. lokalizatorów GPS. Nie wymagają żadnego dodatkowego abonamentu, jedyną inwestycją jest jedynie zakup i montaż urządzenia. Nie są to wygórowane koszta - koszt wyposażenia auta w blokadę skrzyni biegów waha się między 600 a 1200 złotych, a w przypadku kolumny kierowniczej jest to około 1500 złotych. To niewiele jak na skuteczne zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Należy jedynie uważać na podróbki takich systemów - te kupione na portalach aukcyjnych za kilkadziesiąt złotych nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja.