Nauka w praktyce

doskonalenie techniki jazdy

Tylko u profesjonalistów

W Polsce otwiera się coraz więcej profesjonalnych firm oferujących szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Często są one firmowane przez różnych producentów samochodów. Nie jest to jednak wyznacznik jakości szkolenia - firmy nieopatrzone znanym logo marki samochodów wcale nie są od nich gorsze. Przy wyborze firmy warto dowiedzieć się, czy ich tor jest wyposażony w płytę poślizgową, pojazdy przystosowane do wykonywania ćwiczeń poślizgowych i poznać doświadczenie instruktorów - zwykle są oni krótko przedstawiani na stronie internetowej. Program szkolenia powinien obejmować jak najwięcej wiczeń praktycznych - teoria jest równie ważna, jednak najłatwiej jest ją przyswoić za kierownicą.

Co ćwiczy?

Oferta szkół jazdy poszerza się cały czas, jednak najciekawsza wydaje się szeroko pojęta kontrola poślizgu. Program takiego szkolenia powinien składać się z ćwiczeń na wyprowadzanie auta z poślizgu powstałego wskutek uślizgu osi przedniej oraz tylnej (czyli podsterownego i nadsterownego). Podczas takiego przeszkolenia na płycie poślizgowej można przećwiczyć omijanie przeszkody na śliskiej nawierzchni (tzw. test łosia) czy przekonać się, jak zachowuje się auto podczas uślizgu w trakcie pokonywania zakrętu. Najważniejszą rzeczą podczas takiego szkolenia jest zdobywane doświadczenie - nie wolno wstydzić się swojego braku umiejętności, bo właśnie tu powinno się je naby. Podczas ćwiczeń należy wykorzystać każdą sekundę, bo odbywają się one w bezpiecznych warunkach pod opieką doświadczonego instruktora, który w razie potrzeby zainterweniuje w krytycznym momencie i nie dopuści do wypadku - w ekstremalnej sytuacji na drodze nie będziemy mieli tego komfortu.

Nie tylko poślizgi

Sprawdzenie swoich umiejętności na płycie poślizgowej to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń, jednak to nie jedyne możliwości oferowane przez firmy szkoleniowe. Równie dużą popularnością cieszą się szkolenia z zakresu eco drivingu, które wyrabiają u kierowców nawyki mające na celu korzystanie z samochodu w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Pokazują, jak jeździć w sposób dynamiczny, ograniczając przy tym zarówno zużycie paliwa jak i podzespołów samochodu. Ciekawą propozycją jest również szkolenie z jazdy defensywnej. Nie odbywa się ono na torze a w warunkach miejskich. Jego głównym celem jest nauczenie kierowcy wczesnego wykrywania potencjalnych zagrożeń na drodze - lepiej ich uniknąć, niż ratować się z nich zaawansowanymi technikami jazdy. Podczas szkolenia instruktor obserwuje jazdę kursanta a na koniec sporządza raport uwzględniający jego dotychczasowe nawyki i ocenia jego styl jazdy. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się firmy udostępniające swoim pracownikom samochody służbowe.