Legalny antyradar

YANOSIK

Dobre, bo Polskie

YANOSIK został wymyślony przez naszych rodaków. Jest to system opierający się na bazie danych aktualizowanej przez samych użytkowników. Tak jak w przypadku CB mają oni możliwość ostrzegania innych kierowców. Zamiast chwycić za „gruszkę” i rzucić słynnym „Mobilki, mobilki”, wystarczy kilka kliknięć w ekran - aplikacja na podstawie współrzędnych GPS określi miejsce zdarzenia a zgłaszający określi jego typ, np. kontrola drogowa, nieoznakowany radiowóz czy stacjonarny fotoradar. Po takim zgłoszeniu inni kierowcy będą ostrzegani automatycznie, bo takie zgłoszenia zostają w bazie danych YANOSIKa na stałe. Oczywiście są one poddawane moderacji przez twórców aplikacji jak i użytkowników, którzy mogą zgłosić nieaktualne lub błędne zgłoszenie.

Nie ma „bata”

Zaletą YANOSIKa jest to, że nie wymaga on instalacji żadnych dodatkowych elementów na zewnątrz auta, np. długiej anteny (tzw. bata). Większość kierowców korzysta z aplikacji dostępnej na smartfony, jednak dla przeciwników stale świecącego ekranu na desce rozdzielczej firma oferuje zewnętrzne urządzenia YANOSIK GTR, które oferuje tą samą funkcjonalność, jednak nie ma możliwości korzystania z niego bez opłacenia specjalnego abonamentu - to rozwiązanie korzystne dla kierowców, którzy często wyruszają w długie trasy. Do okazjonalnego użytku dużo lepsza będzie darmowa aplikacja, która jest dostępna na wszystkie systemy operacyjne stosowane w smartfonach. Niestety, nawet to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Darmowa wersja oprogramowania nieco zbyt obficie zasypuje kierowcę reklamami, co może go rozpraszać podczas jazdy. Poza tym długie korzystanie z niej szybko drenuje baterię telefonu poprzez niezbędne połączenie z internetem - warto wyposażyć się w ładowarkę samochodową.

Nie tylko CB

YANOSIK to nie tylko dublowanie funkcjonalności CB radia. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji aplikacji jest wbudowana nawigacja. Działa jak inne znane programy (np. Google Maps), ale podczas nawigowania wykorzystuje dane zgłaszane przez innych kierowców. To dużo lepsza alternatywa dla standardowych nawigacji z wgraną mapą radarów. Niestety, wiele do życzenia pozostawia jakość stosowanych map - YANOSIK nie zawsze wybiera najkorzystniejszą drogę, dlatego przed wyjazdem w trasę warto ją skonfrontować z innym programem nawigacyjnym. Użytkownicy nie mają jednak zastrzeżeń co do samej bazy zgłoszeń - w znacznej większości przypadków pokrywa się ona ze stanem faktycznym. Więcej informacji o całej masie dodatkowych funkcjonalności aplikacji można znaleźć na stronie producenta: www.yanosik.pl