Internetowe targowisko

Elektronika

To jedne z droższych akcesoriów, jednak na AliExpress bez problemu dostaniemy stacje multimedialne dedykowane do montażu w miejsce fabrycznego radia 2 DIN lub nawigacji, zwykle oparte na systemie Android. Znacznie poszerzają funkcjonalność fabrycznych systemów, szczególnie w przypadku starszych aut. Ich cena z pewnością jest bardzo atrakcyjna, jednak przed zakupem warto poczytać opinie na ich temat na forach internetowych i porównać wydajność ich podzespołów ze stacjami dostępnymi w Europie. Raczej nie trzeba się martwić o przesyłkę elektroniki - obecnie praktycznie wszystkie paczki są ubezpieczone, jedynie czas oczekiwania (kilka tygodni) może być pewną niedogodnością.

Jarmark samochodowy

Poza droższymi rzeczami takimi jak wspomniane kombajny multimedialne, na AliExpress można dostać całą masę bardzo tanich, bardziej lub mniej przydatnych gadżetów. Znajdziemy tam dosłownie wszystko: pokrowce na kierownicę, nakładki progowe, zestawy do konwersji reflektorów na LEDowe, dywaniki i przede wszystkim ogromną ilość różnych urządzeń zasilanych z gniazda zapalniczki. Tutaj należy być ostrożnym: najtańsze artykuły, np. popularne w serwisie samochodowe jonizatory powietrza (których skuteczność jest bardzo wątpliwa) są często bardzo złej jakości i może się zdarzy, że nieprawidłowy montaż części doprowadzi do uszkodzenia gniazda 12V w aucie a nawet pożaru. To samo tyczy się samochodowych ładowarek do telefonu - te najtańsze mogą „w gratisie” uszkodzić baterię smartfona a w skrajnych przypadkach cały aparat.

Tylko badziewie?

Na szczęście nie wszystko jest tak mizernej jakości i bez problemu znajdziemy tam produkty, które będą bardzo przydatne i nie rozpadną się w rękach po tygodniu użytkowania. Dużym powodzeniem cieszą się np. winylowe folie służące do oklejania różnych elementów wewnątrz lub na zewnątrz auta, takich, jak dach czy lusterka. Są dobrej jakości a ich cena jest bardzo atrakcyjna, poza tym są dostępne w bardzo wielu kolorach i fakturach. Popularne są również elektroniczne mierniki lakieru, przydatne przy podstawowej inspekcji sprzedawanego auta, oraz proste dekodery błędów z komputera samochodowego. Nie radzę używać ich w warsztacie, ale przydadzą się przy prostej diagnostyce czy kasowaniu błędów. Dobrym zakupem są również dostępne na AliExpress rejestratory trasy. To zwykle te same urządzenia, które oferują sprzedawcy w Europie, jednak ich ceny są pozbawione marży importerów.

Kto pierwszy ten lepszy

Warto regularnie zaglądać na stronę AliExpress, bo często czekają tam na nas sezonowe obniżki, kody rabatowe czy wyprzedaże magazynów. Na przykład wspomniane rejestratory trasy są bardzo często przeceniane, dzięki czemu można oszczędzić na nich jeszcze więcej pieniędzy. Warto również poszukać innych chętnych do zakupów grupowych - wtedy można zrzucić się na wysyłkę kilku produktów w jednej paczce.