Dodatkowy bagażnik

Rodzina w komplecie

Oczywistą zaletą stosowania bagażnika dachowego jest wygospodarowanie znacznej ilości dodatkowego miejsca, które podczas urlopowych wojaży jest na wagę złota. Nie trzeba rezygnować z mniej potrzebnych rzeczy w trosce o miejsce w bagażniku. Niestety, nie wszystko zmieści się do boxu - nawet do największych modeli nie zmieści się np. rower czy duży wózek dziecięcy. Przy pakowaniu bagażnika dachowego należy również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu bagażu, bo przesuwające się w wyniku gwałtownego hamowania lub zmiany kierunku jazdy przedmioty mogą ulec uszkodzeniu. Przydatne okazują się specjalne pasy do mocowania bagażu - powinny być na wyposażeniu każdego boxa. Należy również pamięta, że rzeczy umieszczone w bagażniku są narażone na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim niższej temperatury w okresie zimowym. Trzeba o tym pamiętać chcąc przewieźć tam np. elektronikę.

Kilka zobowiązań

Przy zakupie bagażnika dachowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych oznaczeń, przede wszystkim na te dotyczące prędkości maksymalnej. W przypadku renomowanych marek takich jak Thule czy Inter Pack nie trzeba obawiać się o to, że box otworzy się podczas jazdy czy przy nieznacznym przekroczeniu maksymalnej prędkości deklarowanej przez producenta - co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku najtańszych produktów. Należy szerokim łukiem omijać bagażniki nieznanych firm, często oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach. Takie boxy najczęściej nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa, sprawiają problemy w montażu a nawet potrafią otworzyć się podczas jazdy. Poza tym wątpliwa może być również ich szczelność, przez co podczas jazdy w deszczu bagaże mogą zamoknąć. Tańsze bagażniki mają również mniej opływowy kształt, który wyraźnie odbija się na hałasie, który generują.

Nie warto oszczędza

Poza hałasem, opływowość ma również wpływ na zużycie paliwa. Każdy bagażnik dachowy ją podnosi, jednak renomowani producenci dbają o to, żeby robił to w jak najdelikatniejszy sposób. Jeżeli planujemy dłuższe podróże z boxem na dachu, to w trosce o swój komfort i niższe zużycie paliwa warto zainwestować w bagażnik maksymalnie opływowy, na przykład taki z serii Thule Excellence. Na pewno każdy kierowca i pasażer doceni jego niski poziom hałasu na dłuższej trasie. Ważną kwestią jest również sposób otwarcia - najlepiej, żeby box otwierał się na dwie strony lub do góry. To znacząco ułatwia załadunek, szczególnie na ciasnych parkingach. Wadą każdego bagażnika dachowego jest natomiast jego wysokość, o której łatwo zapomnie. Gorzej, gdy przypomnimy sobie o nim słysząc trzask łamanego plastiku przy wjeździe do niskiego garażu podziemnego - w długiej trasie dobrym pomysłem jest przyklejenie na kokpicie karteczki z przypomnieniem, że na dachu znajduje się box.