Ciche bohaterki każdego auta

felgi

Stalufelgi

Czarne koła, zanim to było modne - stalowe felgi to fenomen, który nie chce zniknąć z ulic. Najczęściej pełnią rolę kół zimowych, żeby nie niszczyć solą aluminiowych, reprezentacyjnych obręczy. Poza ceną ciężko znaleźć ich zaletę. Na pewno zdają sobie z tego sprawę ci, którzy chociaż raz musieli taką felgę podnieść - przy samym zniesieniu kompletu stalowych kół z pierwszego piętra do bagażnika samochodu można się nieźle spocić. Jeżeli to nasze zimówki, to taki „spacer farmera” czeka nas 2 razy do roku. Nie grzeszą również urodą - być może są fani ich wyglądu, ale większość ich użytkowników stara się przykryć je plastikowymi kołpakami, często wzmacnianymi za pomocą opasek zaciskowych, czyli słynnych „trytek” - narzędzia do naprawy wszystkiego.

Felgi aluminiowe

Alufelga - królowa obręczy, może zupełnie odmienić oblicze auta. Dobrze dobrane koło często wystarcza, aby samochód wyglądał po prostu dobrze - nie trzeba mu żadnych pseudo tuningowych dodatków. Często kosztują krocie, szczególnie te klasyczne modele, których nie ma już w powszechnej produkcji. Takie obręcze jak Styling 37 ze złotej ery BMW, Monoblock opatrzony przyspieszającymi literkami AMG czy Borbet zachowane w dobrym stanie potrafią osiągać okrągłe sumy wśród miłośników klasycznej motoryzacji. Niestety, często felgi mimo, że nie popękane, potrafią być w opłakanym stanie wizualnym. Z tego względu ostatnio na popularności zyskują zakłady specjalizujące się w renowacji felg. Z najbardziej zmęczonej życiem obręczy potrafią wyciągnąć jej pierwotne piękno. Jeżeli macie chęć przywrócić feldze blask, to warto odwiedzić galerie na stronach internetowych takich firm - ich dzieła i wkładana w nie ilość pracy robią ogromne wrażenie.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Nawet najlepiej zachowana lub profesjonalnie odrestaurowana felga nie posiada właściwości antybrudzących. Koła nie mają łatwego życia - deszcz, kurz, piach, brudna woda z kałuży, pył z klocków hamulcowych - nie da się ich utrzymać w idealnej czystości, do niedawna problem sprawiało nawet ich dokładne umycie. Obecnie bardzo tanie i popularne są tzw. „krwawe felgi”. To specjalne, silnie aktywne chemicznie preparaty służące do usuwania wszelkich osadów z powierzchni felg. Ich aplikacja jest bardzo prosta, jednak należy to zrobić umiejętnie - nierozmyślna aplikacja niezgodna z instrukcją producenta może prowadzić do permanentnego uszkodzenia obręczy. Coraz popularniejsze robi się również zabezpieczanie zewnętrznej powierzchni felg powłokami ochronnymi, np. kwarcowymi lub ceramicznymi, czyli tą samą technologią, która jest używana do zabezpieczenia lakieru.