Auto na minuty

car sharing

Nie ma czasu na drobiazgi

Wypożyczalnie krótkoterminowe to rozwiązanie, które zgodnie z zachodnimi wzorcami szturmem podbija największe polskie miasta. Na czym to polega? Firma dysponuje rozsianymi po całym mieście samochodami, zwykle maluchami segmentu B (np. Renault Clio czy Toyota Yaris). Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość wypożyczenia takiego auta i zostawienia go w dowolnym miejscu objętym ustaloną strefą wynajmu. W jaki sposób naliczana jest opłata? Zwykle są dwie, równoczesne taryfy: stawka za przejechane kilometry i czas przejazdu. Cennik zależy od firmy, jednak zwykle jest to 0,8 zł za każdy przejechany kilometr i 0,5 za minutę jazdy. To oferta zdecydowanie korzystniejsza nawet od najtańszych taksówek.

Witamy w XXI wieku

Jeżeli znajdą się malkontenci, dla których stawki będą za wysokie, to niech zwrócą uwagę na koszty, których unikają. Korzystanie z usług firm takich jak Traficar, Panek CarSharing czy 4Mobility zdejmuje z naszych barków koszty paliwa, opłat obowiązujących w strefie płatnego parkowania (każdy samochód ma wykupiony abonament długoterminowy), utratę wartości samochodu, wszelkie naprawy, ubezpieczenie OC, przeglądy i bardzo wiele innych. Korzystanie z wynajmu nie jest związane z podpisywaniem żadnej umowy - wystarczy założyć konto, przesłać skan swojego prawa jazdy i zaakceptować regulamin. Co dzieje się potem? Aplikacja pokazuje na mapie położenie najbliższych aut. W tym momencie możemy zarezerwować wybrany samochód, na dotarcie do niego mamy około 15 minut. Wtedy dzieje się magia: auto otwieramy… aplikacją z poziomu smartfona! W zależności od firmy może się to odbywać przez zeskanowanie kodu QR z naklejki umieszczonej na szybie kierowcy. Kiedy drzwi się otworzą, mamy chwilę (zwykle od 3 do 5 minut, w okresie zimowym nawet do 10) na przygotowanie się do jazdy, po czym rozpocznie się naliczanie opłat.

Drobny druczek

Po zakończeniu wynajmu wystarczy dokonać opłaty i wysiąść z auta. Tutaj należy jednak pamiętać o pewnych szczegółach. To, że nie trzeba uiszczać opłaty za parking nie znaczy, że samochód można pozostawić gdziekolwiek. Takie sprawy wyjaśnia regulamin usług, z którym lepiej się zaznajomić przed rozpoczęciem wynajmu. Znajdują się tam np. taryfikatory z kwotami za określone, nieprzepisowe zachowania. Nie myślcie, że za palenie papierosów w aucie, pozostawienie go w nieprzepisowym miejscu czy jego zniszczenie pozostaniecie bezkarni - kary są egzekwowane bardzo szybko i skutecznie. Szczególnie problematyczna jest sprawa kolizji spowodowana z winy wynajmującego - w większości przypadków w takiej sytuacji regulamin uwzględnia udział własny winowajcy w likwidacji szkody.